DEVREMÜLK

SPA

KELİME ANLAMI “SALUS PER AQUAM” (SPA) YANİ “SUDAN GELEN SAĞLIK” ANLAMINA GELEN SPA ROMALILARDAN BUGÜNE KADAR UYGULANAN SU TERAPİLERİNE VERİLEN İSİMDİR. SU İLE İYİLEŞME, SUYUN KULLANIMINDAN GELEN SAĞLIK, SUYUN SICAK, SOĞUK VE FARKLI BİÇİMLERDE (AKITMA, DAMLAMA, DUŞLAMA, PÜSKÜRTME) UYGULANMASI İLE KAZANILAN DİNLENME VE FERAHLAMA DUYGULARININ EDİNİLDİĞİ BÜTÜNLEYİCİ TERAPİ ANLAMINDA KULLANILMAKTADIR.

SPA’NIN TANIMI, ŞİFALI SULAR İLE YAPILAN BAKIM DEMEKTİR. SPA PAZARI EPEY GELİŞMESİNE RAĞMEN TÜRKİYE’DE YENİ GELİŞMEKTE OLAN BİR SEKTÖRDÜR. SPA, HIZLA GELİŞMEKTE OLAN BİR KAVRAM VE DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEKİ RESORT VE OTEL KOMPLEKSLERİNDE YER ALMAYA DEVAM EDİYOR. SPA MERKEZLERİNİ DİĞER MERKEZLERDEN AYIRAN ÖZELLİKLER, MEKANIN GİRİŞİNDEN BAŞLIYOR. MÜZİK SİSTEMİ VE DEKORUNA KADAR, HOŞ KOKULU MUMLARDAN IŞIK SİSTEMİNE KADAR KULLANILAN KOZMETİK MALZEMELERİ DE DAHİL MERKEZE GELEN KİŞİYE RUHSAL VE BEDENSEL HİZMET SUNUYOR.

SPA MÜŞTERİLERİ GENELDE VÜCUT BAKIM PROGRAMLARINI TECİH EDİYOR. RAHATLATICI AROMA YAĞLARIYLA FARKLI MASAJ TEKNİKLERİ KULLANILARAK KİŞİYE UYGULANAN BU BAKIM, HEM VÜCUDU, HEM DE RUHSAL RAHATLATMAYI SAĞLAMAKTADIR. MASAJ YAĞLARI İÇERİĞİNDEKİ AROMALARI SAYESİNDE KAN DOLAŞIMINI HIZLANDIRIP, VÜCUDA ZİNDELİK KAZANDIRIRKEN AYNI ZAMANDA CİLDİ ÖLÜ DERİLERDEN DE ARINDIRMAKTADIR.

ESKİ YILLARDA SPA

YILLAR BOYU, DOĞAL KAYNAK SULARI PEK ÇOK HASTALIĞI İYİLEŞTİRMEK İÇİN, DAHİLİ VE HARİCİ OLARAK KULLANILMIŞTIR. ESKİ ÇAĞLARDA DA ŞİFALI SULAR MİSTİK YÖNDEN BÜYÜK ANLAMLAR TAŞIYORDU, BU SULARLA, İYİLEŞME VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDE, DOKTOR DENETİMİNDE HİDROTERAPİ YAPILIYORDU. BU ORTAMLAR SADECE TEDAVİ AÇIŞINDAN DEĞİL AYNI ZAMANDA SOSYAL BİRLİKTELİK VE EĞLENME AÇISINDAN DA ÖNEM TAŞIYORDU. MISIR, ASUR VE MEZOPOTAMYA MEDENİYETLERİNDE KAYNAK SULARININ İYİLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİNİN SPİRİTÜEL YANİ DOĞAÜSTÜ BİR GÜÇ OLDUĞUNA İNANILIRDI. JAPON, ÇİN, YUNAN VE ROMA MEDENİYETLERİNDE DE SICAK SU YORGUNLUK GİDERMEK, YARALARIN DAHA HIZLI İYİLEŞMESİ VE ENERJİ KAYBININ GİDERİLMESİ İÇİN KULLANILIYORDU. SULARLA TEDAVİDE, FİZİKSEL VE ZİHİNSEL İLİŞKİNİN VARLIĞINI KABUL EDEN İLK MEDENİYET OLAN ESKİ YUNANLILAR, KAYNAK SULARININ ÇEVRESİNE SUYLA İYİLEŞME VE YENİLENME MERKEZLERİ KURDULAR. ROMALILARSA BANYO KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİREREK TEDAVİDEN ÇOK BUNU BİR YAŞAM TARZINA DÖNÜŞTÜRDÜLER.